آموزش نرم افزار واسط - نحوه اتصال به سامانه مودیان در نرم افزار واسط حسابداران برتر

فیلم نحوه استفاده از نرم افزار و ایمپورت اطلاعات از طریق اکسل

اولین گام جهت ارسال صورتحساب به کارپوشه سامانه مودیان و دریافت کد 22 رقمی منحصر به فرد مالیاتی

دریافت سه کلید عمومی ( public key)، کلید خصوصی (private key) و کلید csr  می­باشد.

برای دریافت این سه کلید باید به سایت hesabdaranbartar.com  مراجعه نموده و وارد منو سامانه مودیان شویم در این منو همه راهنمایی­های لازم وجود داشته و شما برای هر سوال خود میتوانید پاسخ لازمه را دریافت نمایید.

در قسمت سامانه مودیان سایت حسابداران برتر گزینه کلید عمومی، خصوصی و csr  را انتخاب نمایید و برای دریافت سه کلید اطلاعات زیر را تکمیل نمایید.

 • نام شرکت به انگلیسی
 • نام شرکت به فارسی
 • شناسه ملی –نکته ای که باید توجه نمود با توجه به موجب دستورالعمل به شماره 230/33899/د تاریخ 29/07/1399 دیگر کد اقتصادی قدیمی 411 حذف شده و کد اقتصادی اشخاص حقوقی همان شناسه ملی میباشد.
 • آدرس پست الکترونیکی

پس از ورود اطلاعات دکمه صدور را زده و خروجی هر سه کلید را از طریق زدن دکمه دریافت csr  و دریافت کلید خصوصی و دریافت فایل کلید عمومی دانلود نموده و در یک فولدر قرار میدهیم.

در این قسمت کار به اتمام رسیده و سه کلید را دریافت نموده­ایم.

نکات مهم در هنگام دریافت سه کلید عمومی، خصوصی و Csr

 • این سه کلید با هم باید دریافت شود و هر سه کلید عمومی، خصوصی و csr  هم زمان با هم کار میکنند. اگر کاربر این سه کلید را به طور مجزا دریافت نماید نمیتواند در هنگام صدور صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان که به موجب قانون پایانه فروشگاهی الزامی است ارسال نماید. در صورت عدم رعایت این مورد درگاه الکترونیکی سامانه مودیان فرد را نشناخته و اجاره ورود اطلاعات را نخواهد داد.
 • دوستانی که توکن سخت افزاری دریافت نموده اند به دلیل اینکه نمیتوانند خروجی کلید خصوصی را از توکن خود دریافت نمایند عملا قادر به ارسال صورتحساب نخواهند بود.
 • دوستانی که گواهی مهر سازمانی را از سایت gica.irکه (اصطلاحا به این شرکت شرکتهای میانی نیز گفته میشود)دریافت نموده اند به دلیل اینکه نمیتوانند خروجی کلید خصوصی را از گواهی مهر سازمانی خود دریافت نمایند عملا قادر به ارسال صورتحساب نخواهند بود.
 • در حال حاضر به توجه به اینکه سازمان امور مالیاتی بدون گواهی مهر سازمانی و یا توکن هم صورتحساب­ها رو مورد پذیرش قرار میدهد شما میتوانید فقط با روش گفته شده بدون دریافت توکن و گواهی مهر سازمانی با نرم افزار حسابداری خود یا نرم افزار واسط حسابداران برتر اقدام به ارسال صورت حساب نموده و کد 22 رقمی منحصر به فرد مالیاتی خود را دریافت نموده و آن را در کارپوشه خود مشاهده نمایید.

آشنایی باکارکرد هر یک از این سه کلید

 • کلید عمومی (public key)

جهت دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی می­باشد

 • کلید csr

در صورتی که نیاز باشد و یا در آینده سازمان امور مالیاتی ارسال صورتحساب به کارپوشه را منوط به دریافت گواهی مهر سازمانی نماید میتوانیم از کلید csr  در سایت شرکتهای میانی به آدرس gica.ir  اقدام به دریافت گواهی مهر سازمانی csr  نمایید.

 • کلید خصوصی

جهت ارسال صورتحساب از طریق نرم افزار واسط حسابداران برتر در قسمت تعریف شرکت باید این فایل بارگزاری شود. در غیر اینصورت هیچ نرم افزاری قابلیت ارسال صورتحساب را نخواهد داشت.

در زیر نحوه ویدیوی نحوه دریافت کلید عمومی و خصوصی قرار داده شده است. (فیلم شماره 1)

قسمت دوم

پس از دریافت کلید عمومی و خصوصی اقدام باید اقدام به دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی نماییم.

جهت دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی وارد سایت my.tax.gov.irشده و پس از زدن یوزر پسود (نام کاربری، کلمه عبور) و همچنین رمز موقت ارسال شده که با متن مودی گرامی کد ****** را جهت ورود به پرتال جامع خدمات مالیاتی وارد نمایید. از سازمان امور مالیاتی به کاربر فرعی یا مدیر عامل وارد سایت شده و گزینه ورود به کارپوشه را دوبار میزنیم پس از ورود به کارپوشه در قسمت پایین صفحه باز شده ورود به پرونده را میزنیم. پس از ورود به پرونده قسمت عضویت –شناسه یکتا حافظه مالیاتی را انتخاب نموده و سپس گزینه دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی را را میزنیم. در قسمتی از آن با گزینه کلید عمومی خود را وارد نمایید مواجه میشویم که بازدن سنجاق وارد فولدری که کلید عمومی را که قبلا از سایت تهیه کرده ایم انتخاب مینماییم و اقدام به دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی مینماییم.

نکات مهم

هر ایرانی فارغ از تاجر بودن یا... باید در سایت my.tax.gov.ir  ثبت نام نموده و ثبت نام در این سایت به منزله تشکیل پرونده مالیاتی یا تاجر بودن شخص نمیباشد.

 • اگر هر سه کلید با هم از سایت دریافت نموده باشیم و با همان سه کلید در سایت سازمان امور مالیاتی ثبت نام نموده باشیم هیچ خللی در کار وجود نخواهد داشت؛ اما اگر به ترتیب گفته شده انجام نشده باشد در نرم افزار واسط حسابداران برتر پ از ثبت صورتحساب و پس از فشردن دکمه ارسال صورتحساب با خطای faied  مواجه خواهیم شد که دلیل آن عدم ایجاد ارتباط بین کلید عمومی و خصوصی می­باشد. (فیلم شماره 2)

مراحل ارسال صورتحساب در نرم افزار واسط حسابداران برتر

تعریف شرکت

در تعریف شرکت به دو نکته مهم باید توجه نماییم

الف- کد اقتصادی شرکتها و اشخاص حقوقی همان شناسه ملی می­باشد

ب- کلید خصوصی ای که بارگزاری میشود مرتبط با کلید عمومی بارگزاری شده درسایت سازمان امور مالیاتی باشد در غیر اینصورت در هنگام صدور صورت حساب با پیام faied  مواجه خواهید شد. که در این صورت باید مجدد کلیدها عمومی و خصوصی و سی اس آر دریافت شود و کلید عمومی مجدد در سایت سازمان جهت دریافت شناسه یکتا بارگزاری شود و در منو شرکت در بخش کلید خصوصی کلید مرتبط با کلید عمومی بارگزاری شده در سایت سازمان در هنگام دریافت شناسه یکتا وارد شود.

 • معرفی کالا

الف-

 • معرفی طرف حساب
 • صدور صورتحساب

تعریف کالا در نرم افزار واسط به همراه نکات ویژه

نحوه دریافت شناسه کالا

الف- شرکتهای وارد کننده ( اختصاصی)

شرکتهای وارد کننده در سایت سامانه جامع تجارت به آدرس ntswمیتوانند اقدام به دریافت شناسه کالای وارداتی خود نموده و از آن استفاده نمایند.

ب- شرکت‌های تولیدی شناسه (اختصاصی)

بر اساس قوانین حاکم کلیه شرکت‌های تولیدکننده دارای پروانه تولیدی مکلف به دریافت پروانه بوده‌اند می‌بایستی کلیه خریدوفروش‌های خود را در سامانه جامع تجارت وارد نموده و اقدامات لازمه را انجام می‌دانند که لازمه آن دریافت شناسه کالا مرتبط با کالای تولیدی خود بوده است که در صورت انجام این تکلیف شرکت تولیدی شناسه کالا خود را دریافت نموده و می‌توانیم از آن شناسه برای ارسال صورت‌حساب فروش خود استفاده نماییم

ج- شرکت بازرگانی (خریدوفروش داخلی)

می‌توانند از دو حلقه قبلی واردکننده یا تولیدکننده‌ای که خرید خود را انجام داده‌اند اقدام به دریافت شناسه یکتای خود نمایند.

د- شرکت‌های خدماتی

شرکت‌های خدماتی می‌توانند با مراجعه به سایت http://portal.gs-ir.orgاقدام به ثبت‌نام و سپس دریافت شناسه خدمت نمایند.

در تعریف کالا نرخ مالیات ارزش افزوده را کاربر میتواند بر اساس تغییرات قوانین و مصوبات تغییر داده و در صورتحساب خود اعمال نماید.

فیلم نحوه دریافت شناسه کالا 

معرفی طرف حساب

برای تعریف طرف حساب نام شخص در سیستم حسابداری، نوع شخص از منظر حقیقی، حقوقی، مشارکت مدنی، مصرف کننده نهایی و غیره تعریف نمود. از نکات مهم در این قیمت برای معرفی اشخاص حقیقی که کد اقتصادی ندارند باید کد ملی و کد پستی هر دو در تعریف طرف حساب وارد شوند در غیر اینصورت با ارسال صورتحساب پس از ارسال صورتحساب با خطا مواجه شده و سازمان خطای کد اقتصادی خواهد داد.

صدور صورتحساب

برای صدور صورتحساب کافیست نام خریدار، تاریخ صورتحساب، تعداد، فی، تخفیف را وارد نموده و اقدام به ارسال صورتحساب نماییم. که در صورت عدم وجود ایراد سازمان شناسه یکتا صورتحساب را صادر نموده و در فهرست صورحساب میتوا